953.120UK
High power 100V line slave amplifiers in a 2U rack-mountable housing. Slave inputs can be connected ...
Tax included
Quantity
Out-of-Stock
Description
High power 100V line slave amplifiers in a 2U rack-mountable housing. Slave inputs can be connected from Adastra RM series mixer amplifiers and slave outputs onto further RS slaves. Master volume control governs output level to either low impedance or 100V speakers. Designed to power medium to large installations from a mixer output or expand existing systems.
RCA slave inputs and outputs
8 ohms and 100V line speaker output
Supplied with rack-mount ears
2U 19" rack mountable
Peak and signal LEDs
Power supply: 110/240Vac, 50/60Hz (IEC)
Input: RCA slave in
Output : signal: 2 x RCA
Controls: Master volume
THD: <1.0%
Outputs : speaker: 100V and 8 ohms
Download Product Manual
DC power: 24Vdc (screw terminals)
Power : output: 120Wrms
Weight: 8.88kg
Dimensions: 433 x 363 x 89mm
Product Details
953.120UK
16 other products in the same category:
ADS MZ412 - 4 X 120W INDEPENDENT AMPLIFIERS WITH 8 INPUTS.
ADS - AUDIO DESIGN SERVICES Features  ● Built-in 4 separate amplifier outputs, each channel RMS 120W ● 5 AUX inputs, 3 balanced Mic input with phantom power supply ● 4 remote paging stations, support cascaded linkage ● Each AUX and Mic input with volume and Bass &amp; Treble control ● Each channel can play different audio source and has AUX output...
More
Out-of-Stock
Reference: 952.967uk
Brand: adastra
A30 4 Channel Mixer Amplifier - 100V Line
The A30 4 Channel Mixer Amplifier provides 100V line or mono 8 Ohms speaker output. Mic 1 channel has switchable Vox priority function and phantom power for the XLR input. Mic 2 has a jack input and Mic 3 jack input is switchable to line level. Channel 4 is twin RCA mono line level and a single RCA slave output allows the mix to be fed to subsequent...